Zaprawianie ziarna przed wysiewem to jeden z pierwszych zabiegów, który pozwala na ochronę upraw przed szeregiem zagrożeń, przede wszystkim chorobami wywołanymi rozwojem grzybów. Proces ten jest zarazem niezbędnym krokiem do tego, by uzyskać zdrowy i obfity plon.
Dowiedz się dlaczego ten zabieg jest aż tak istotny i na co, należy zwrócić uwagę wybierając zaprawy zbożowe.
Zaprawianie ziarna przed wysiewem należy do najstarszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów ochrony roślin. Zaprawy zbożowe, już od pierwszych dni po wysiewie chronią rośliny przed rozwojem niebezpiecznych chorób grzybowych.
Warto podkreślić, że można zaprawiać zarówno zboża ozime, jak i jare. Pierwsze z nich, dzięki temu zabiegowi będą mogły lepiej przetrwać okres zimowania. Jest to ważne dlatego, że niektóre choroby rozwijają się jeszcze pod pokrywą śniegową, przez co trudno jest odpowiednio wcześnie je zidentyfikować i podjąć inne środki zaradcze. Analogiczna przesłanka ma również zastosowanie w przypadku zbóż jarych – zaprawa ziarna pozwala bowiem na ochronę roślin jeszcze przed pierwszymi opryskami fungicydami.
Zaprawianie ziarna to kluczowy zabieg ochronny, którego nie będziemy mogli nadrobić opryskami. Kolejny w harmonogramie jest dopiero zabieg T0, który przeprowadza się we wczesnych fazach rozwojowych, jednak już po rozkrzewianiu rośliny. W międzyczasie pozostaje ona jednak podatna na szereg innych zagrożeń, przed którymi ma ją chronić właśnie proces zaprawy. Prawidłowo wykonany zabieg stanowi tym samym pierwszą linię ochrony przed patogenami atakującymi siewki i młode rośliny, jak np. pleśń śniegowa, zgorzele siewek, czy różne odmiany śniedzi.
Warto również podkreślić, że dla korzystnych rezultatów – poza zastosowaniem odpowiedniej jakości, nowoczesnych środków – należy pamiętać o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zbyt mała ilość zaprawy może skutkować niedostateczną ochroną, natomiast zbyt duża może osłabić kiełkowanie. Ryzyko może nieść również nieprawidłowe rozprowadzenie środka i wymieszanie nasion, gdyż może to prowadzić do nierównomiernego kiełkowania i wzrostu. W efekcie ważne staje się staranne wykonanie zabiegu, przy doborze wysokiej jakości, sprawdzonych produktów.
Dobierając zaprawę zbożową należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, zastosowaną formułę i sposób użycia. Na rynku spotyka się wiele produktów, które przeznaczone są do różnych rodzajów i odmian zbóż, korzystają z innych substancji czynnych, a także bazują na odmiennych formułach. Kilka wartych uwagi produktów do zaprawy zbóż przedstawiliśmy poniżej.
Pierwszym z preparatów jest Orius Extra 02 WS. To preparat grzybobójczy o działaniu systemicznym, który stosowany jest przy zaprawianiu ziarna pszenicy oraz jęczmienia – zarówno odmian ozimych, jak i jarych. Preparat ten bazuje na tebukonazolu, dzięki czemu charakteryzuje się skutecznym zwalczaniem chorób grzybowych, a także bardzo dobrym działaniem układowym. Orius Extra 02 WS pozwala chronić przed takimi zagrożeniami, jak:
Poszukując sposobu na zabezpieczenie ziarna takich zbóż jak pszenica, jęczmień, pszenżyto, czy żyto, warto sprawdzić możliwości jakie daje zaprawa zbożowa Maxim 025 FS. To płynny preparat fungicydowy w formie koncentratu o działaniu powierzchniowym. Bazuje on na fludioksonilu, czyli substancji z grupy fenylopiroli, dzięki czemu może skutecznie zwalczać choroby grzybowe, szczególnie te powodowane przez grzyby rodzaju Fusarium. Według producenta środek ten pozwala zabezpieczyć ziarno przed ryzykiem wystąpienia takich chorób, jak:
Wartym uwagi produktem jest również zaprawa Maxim Power. Ten preparat również jest fungicydem w formie koncentratu, o działaniu układowym. W przeciwieństwie do opisywanej wcześniej zaprawy, ten środek poza fludioksynilem zawiera również sedaksan, czyli substancję czynną z grupy karboksyamidów. W efekcie posiada on nieco większy zakres działania obejmujący takie zboża, jak pszenica jara i ozima, jęczmień jary i ozimy, owies, żyto ozime, pszenżyto ozime. Maxim Power może znaleźć zastosowanie również w szkółkach leśnych. Preparat ten zwalcza:
Kolejnym wartym uwagi środkiem jest Scenic 080 FS. To zaprawa grzybobójcza w formie koncentratu o działaniu układowym i powierzchniowym. Scenic 080 FS wykorzystuje aż trzy substancje czynne w skład których wchodzi protiokonazol, fluoksastrobina, tebukonazolu. Może być stosowany do zaprawy ziarna pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego oraz żyta. Środek ten może oddziałowywać na takie zagrożenia jak:
Ostatnim z preparatów, które opiszemy jest zaprawa płynna Gizmo 060 FS w formie płynnego koncentratu. Jest to środek grzybobójczy o działaniu układowym, bazujący na substancji czynnej jaką jest tebukonazol. Może być stosowany do zaprawy ziarna takich zbóż jak: pszenica jara i ozima, pszenżyto jare i ozime, żyto ozime, jęczmień jary i ozimy oraz owies. Według producenta jest skuteczny w zwalczaniu takich zagrożeń jak:
Podsumowując należy zatem podkreślić, że zaprawianie ziarna przed siewem jest jednym z podstawowych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie zagrożenia, jakim są choroby wywoływane przez grzyby. W przypadku, gdy nasze ziarno przeznaczone do siewu nie zostało zaprawione jeszcze przez producenta lub pochodzi z naszych własnych zasobów, to warto postawić na sprawdzone preparaty, które pomogą nam je zabezpieczyć. Pozwolą one skutecznie chronić naszą plantację i ograniczyć ryzyko strat. Należy również pamiętać, że z środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem ostrożności, bezwzględnie stosując się do zaleceń producenta zawartych w ulotce lub/i na etykiecie produktu.
Przeczytaj także: