Wiosna, a szczególnie marzec i kwiecień to wyjątkowo pracowite miesiące dla sadowników i ogrodników. Ta pora roku wiąże się z szeregiem obowiązków i zabiegów, których realizacja jest niezbędna do utrzymania zdrowego stanu roślin oraz efektywnego plonu. Wiosenne prace należy zatem traktować jako inwestycję w piękny ogród i sad.
W naszym artykule podsumujemy najważniejsze wiosenne obowiązki sadowników i ogrodników, a także udzielimy kilku wskazówek na temat harmonogramu oraz zakresu wykonywanych zabiegów.
Planując wiosenne prace, w pierwszej kolejności należy skupić się na uporządkowaniu uprawy po poprzednim sezonie oraz zimie. Pozwala to na zlustrowanie stanu roślin i gleby, a także odpowiednio wczesne wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Ponadto w celach estetycznych, warto zadbać też o wygląd oraz czystość ogrodowej strefy pracy i wypoczynku. W tym ostatnim zadaniu mogą pomóc nam między innymi myjki wysokociśnieniowe oraz różnego rodzaju środki pielęgnujące, które pozwalają na czyszczenie tarasów, podjazdów oraz elementów architektury ogrodowej.
W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór myjek ciśnieniowych Kranzle.
Pierwszą z wiosennych – a często nawet jeszcze zimowych – czynności jest przycinanie drzewek owocowych. Zabieg ten pozwala regulować ich wzrost, kształtować koronę, a także pozbyć się nadmiarowych gałęzi. Termin i sposób przycinania pędów zależy od gatunku drzewa. Odmiany mrozoodporne można regulować jeszcze zimą, natomiast z przycinaniem delikatniejszych drzew, warto poczekać do czasu, aż się ociepli. Prace rozpoczyna się z reguły od jabłoni, gruszy i śliw, kolejne są morele i brzoskwinie, natomiast ze skracaniem pędów śliw oraz wiśni warto poczekać do lata. Ważną zasadą jest również to, by nie przycinać drzew, które wykształciły już pąki.
Proces przycinania drzew oraz krzewów wymaga ergonomicznych i solidnych narzędzi. W przypadku mniejszych pędów możemy polegać na sekatorach, jednak jeśli mamy do czynienia z dojrzałymi rozgałęzieniami, to warto zaopatrzyć się w piłę – ręczną lub mechaniczną, łańcuchową. Pomocne w takich przypadkach mogą być narzędzia marki Campagnola, w tym sekatory, zarówno dwuręczne, jak też wspomagane pneumatycznie oraz elektrycznie. Te ostatnie modele można dodatkowo wyposażyć w przedłużkę, pozwalającą na precyzyjne cięcia również w trudnodostępnych miejscach.
Wiosenne prace pielęgnacyjne są ważne również w przypadku innych roślin wieloletnich. Przykładowo z truskawek należy usunąć zeschnięte liście, rozłogi i chwasty. Można też okryć je włókniną, by przyśpieszyć owocowanie. W przypadku borówki amerykańskiej możemy rozłożyć ściółkę, która pomoże wyrównać poziom pH gleby.
Warto zadbać też o przygotowanie gleby pod ogródek warzywny i kwiatowy. W tym zakresie należy przede wszystkim oczyścić ziemię z pozostałości resztek roślinnych z ubiegłych lat. Dobre efekty może również przynieść skorzystanie z gotowej, bogatej w minerały ziemi dostępnej w sklepach. Posiada ona z reguły optymalne właściwości chemiczne, dzięki czemu nasze kwiaty i warzywa będą mogły swobodnie się rozwijać.
Kolejny zestaw prac dotyczy trawników, które powinny zostać wygrabione i oczyszczone. Szczególnie należy zwrócić uwagę na liście i gałęzie usunięte jeszcze jesienią. Nie powinno się ich kompostować, ponieważ mogą być źródłem chorób bakteryjnych i grzybiczych. W celu wzbogacenia gleby w minerały, trzeba postawić na sprawdzone metody nawożenia, zarówno nawozami organicznymi, jak i azotowymi oraz wieloskładnikowymi.
W wiosennych pracach przy trawniku, a także na rabatach i w ogrodzie warzywnym, również warto zaopatrzyć się w solidne narzędzia. Poszukując sprawdzonej marki, można sprawdzić produkty marki Brades, w tym poręczne grabki, łopatki w różnych szerokościach oraz miotło – grabki i motyki.
Następna grupa czynności wykonywanych wiosną skupia się na zapewnieniu glebie odpowiednich składników odżywczych, co jest szczególnie ważne wiosną, gdy rośliny się rozwijają. Jednym z podstawowych sposobów na zapewnienie prawidłowych warunków glebowych jest nawożenie, do którego wykorzystuje się zarówno nawozy organiczne, jak też nawozy azotowe i mineralne, wieloskładnikowe.
Do grupy nawozów organicznych należą m.in:
Kompost można wyprodukować samodzielnie, bądź też nabyć w sklepach ogrodniczych. Stosowanie tej formy nawozu pozwala wzbogacić glebę w składniki odżywcze, jak też zagospodarować odpady organiczne powstałe w naszym gospodarstwie.
Biohumus, to bardziej wartościową formą nawozu naturalnego, który powstaje w wyniku przetwarzania substancji organicznych, jak torf, czy kompost przez dżdżownice. Składniki związki zawarte w biohumusie uwalniają się stopniowo, przez co nawet stosowany nawet w dużej ilości nie zagraża roślinom.
Obornik to nawóz naturalny, który powinien zostać zastosowany jesienią, ponieważ wiosną, na chwile przed okresem wegetacji może zagrozić naszym roślinom. Pewnym rozwiązaniem w tym przypadku jest jednak pomieszanie go z delikatniejszym kompostem. Na rynku dostępne są też oborniki granulowane, które stosowane w rozsądnych dawkach również mogą być bezpieczne dla uprawy. Tego rodzaju produkt w swojej ofercie przewidział m.in. producent nawozów Fructus.
Następna opcja na wzbogacenie gleby i dostarczenie roślinom składników odżywczych to nawożenie azotem. Jest to jeden z podstawowych związków, który ma wpływ na rozwój roślin w okresie wegetacji. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, szczególnie w przypadku delikatnych roślin jednorocznych.
Warto też podkreślić, że zabiegi w zakresie nasycenia gleby azotem można również wykonać jesienią. Rośliny wieloletnie, a szczególnie drzewa w okresie wiosennym mogą wykorzystywać azot zgromadzony jeszcze w roku poprzednim, jednak dawki te mogą okazać się niewystarczające.
Inną formą poprawy warunków glebowych jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Są to preparaty, które poza azotem mają również szereg innych składników odżywczych, jak magnez, bor, cynk, czy miedź. Każdy z tych składników może mieć znaczenie przy różnych formach upraw, dlatego też nawożenie to warto odpowiednio dobrać.
Należy pamiętać, że w przypadku ogrodu, warto postawić na sprawdzone produkty, przygotowane z myślą o określonej formie uprawy. W tym przypadku wyróżniają się preparaty opracowane przez Siarkopol, wśród których znajdziemy m.in.:
Ponadto w ofercie tego producenta znajdziemy też ogrodnicze nawozy uniwersalne. Podobny zakres oferty dla ogrodników przedstawił także producent nawozów specjalistycznych Fructus. W jego ofercie znajdziemy m.in.:
Fructus poza nawozami w postaci granulatu, posiada w swojej ofercie również nawozy w postaci płynnej, które są wygodne w aplikacji – szczególnie w przypadku małych upraw. Niezależnie od rodzaju nawozu, który wybierzemy przed użyciem powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta i stosować go w odpowiednich dawkach, przy uwzględnieniu zasad bezpieczeństwa.
Przedstawiony w naszym artykule katalog wiosennych obowiązków w ogrodzie jest jedynie przykładowym wyliczeniem. Zakres prac zależy od zarówno rodzaju naszych upraw, jak też poziomu ich specjalistyczności. Inne zadania będziemy mieli w przypadku upraw przydomowych, a inne jeśli przeznaczamy nasze plony na sprzedaż. Nakład pracy jest bowiem często czynnikiem decydującym o opłacalności danej uprawy. Z tego też powodu, warto zadbać o systematykę oraz odpowiedni dobór preparatów wspomagających uprawę. Pozwoli to zachować odpowiedni balans między czasem spędzonym na pracy, a korzyściami z niej wynikającymi.