Próchnica stanowi swoiste lepiszcze, które skleja glebę, przez co wspiera jej zdolność do zatrzymania składników pokarmowych i cennej wody. Jednak gleby na terenie naszego kraju w większości charakteryzuje niska zawartość próchnicy. Czynniki naturalne jak m.in. zakwaszenie pól, gleby piaszczyste czy klimat nie sprzyjają zachowaniu materii organicznej w glebie. A jak wiemy, jednym z ich głównych składników są substancje humusowe. Jednak przy takich warunkach ciężko jest utrzymać żyzność gleby. A jeszcze większym wyzwaniem dla rolników jest podniesienie zawartości substancji humusowej. Z myślą o zrównoważonym rolnictwie i wsparciu rolników, Grupa Azoty stworzyła nową linię produktów – kwasy humusowe TOhumus.
Linia produktów TOhumus obejmuje dwa płynne preparaty zawierające kwasy humusowe – TOhumus oraz TOhumus Ekstra. Jak działają? Stymulują rośliny, ograniczają wypłukiwanie azotu, jak również innych pierwiastków czy związków organicznych z gleby. Oba preparaty można stosować doglebowo i dolistnie, także w rolnictwie ekologicznym.
TOhumus to organiczno-mineralny produkt pochodzący z naturalnego surowca, jakim jest węgiel brunatny. Produkowany przy użyciu autorskiej i opatentowanej metody, w procesie alkaicznej ekstrakcji. Kwasy humusowe pozyskuje się dodając do węgla brunatnego wodorotlenek potasu, a w efekcie powstaje TOhumus. Jednak, po jego stężeniu otrzymamy dwa razy bardziej skoncentrowany preparat czyli TOhumus Ekstra.
Wszystkie procesy prowadzone są w niskich temperaturach, dzięki czemu uzyskiwane są skoncentrowane produkty o znacznie rozbudowanych łańcuchach. Zawartość kwasów humusowych w suchej masie produktów z linii TOhumus stanowi co najmniej 50%.
Obecność kwasów humusowych stymuluje procesy życiowe organizmów glebowych, wspomaga rozwój roślin oraz wpływa na szybszy rozkład resztek pozostałych na polach. Wprowadzanie do gleby związków humusowych zwiększa wigor uprawianych roślin, a także rozrost ich systemu korzeniowego. Co jest szczególnie ważne dla upraw w okresach występowanie niedoborów wody. Korzystne efekty aplikacji substancji humusowych wynikają zarówno z ich bezpośredniego oddziaływania na rośliny, jak i z działania pośredniego poprzez wpływ na właściwości gleby.
TOhumus i TOhumus Ekstra można stosować:
Ciecz roboczą należy przygotować przy włączonym mieszadle i zużyć bezpośrednio po przygotowaniu. Podczas tworzenia mieszaniny zbiornikowej może wystąpić zjawisko pienienia się cieczy roboczej. Z tego względu kwasy humusowe warto dodać, gdy zbiornik opryskiwacza jest napełniony w 3/4 do ustalonej ilości. Tak przygotowaną ciecz można zastosować na polu z wykorzystaniem powszechnie dostępnych rozpylaczy, dostosowanych do takich zabiegów.
Produkty z linii TOhumus można stosować w uprawach rolniczych, jak zboża, kukurydza, rzepak ozimy. Ale także w uprawach warzywniczych i sadowniczych. Jeśli chcemy wykonać zabieg przed siewem/sadzeniem, należy produkt wymieszać z glebą. Gdy zdecydujemy się na dolistną aplikację kwasów, wówczas najlepiej zastosować 1-2 zabiegi w fazach intensywnego wzrostu roślin.
źródło i zdjęcia: Grupa Azoty
Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej odmiany nasion? Masz pytania dotyczące nawożenia? Nie wiesz jaki środek zastosować? Zapraszamy do kontaktu z naszym działem rolnym. Eksperci chętnie doradzą i pomogą w wyborze najlepszych środków do produkcji rolnej