Nawożenie azotem to jedno z kluczowych zagadnień, z którym powinien być zapoznany każdy rolnik. Azot jest bowiem bardzo ważnym składnikiem, gwarantującym optymalny wzrost i rozwój roślin. Z kolei stosowanie go w nadmiarze jest szkodliwe – zarówno dla upraw, jak i dla konsumentów. Jak azot wpływa na nasze uprawy? Otóż jest to jeden z kluczowych, obok potasu, magnezu, wapnia i fosforu, makroelemnt, który decyduje o prawidłowym wzroście roślin.
Azot jest niezbędny, jako materiał budulcowy białek i kwasów nukleinowych. Ponadto wchodzi w skład witamin, nukleotydów, alkaloidów i chlorofilu. W efekcie swojego działania, pobudza wzrost dolnych części roślin, nadając im zieloną barwę. Ma wpływ również na okres wegetacji i zużycie innych składników pokarmowych. Łatwym sposobem na dostarczenie roślinom azotu jest zastosowanie płynnego nawozu RSM (azot lub azot z siarką).
Azotowo-siarkowe:
Azotowe:
Aplikacja RSM w postaci oprysku grubokroplistego eliminuje ryzyko poparzenia roślin oraz zmniejsza wystąpienie tak zwanego efektu znoszenia, polegającego na przenoszeniu przez wiatr kropel poza opryskiwany obszar. Należy przy tym podkreślić, że wielkość znoszenia kropel uzależniona jest nie tylko od czynników technicznych, ale również od warunków meteorologicznych, takich jak prędkość robocza, wielkość kropel, wysokość oprysku, a z warunków meteorologicznych – prędkość wiatru, temperatura oraz wilgotność względna powietrza.
Nawozy stanowią najbardziej znaczący segment produkcji Grupy Azoty. Znane i od lat cenione firmy nawozowe (z Tarnowa, Kędzierzyna-Koźla, Polic, Puław wraz z Gdańskiem i Chorzowem) połączyły swój potencjał, w ramach nowo utworzonej Grupy, która posiada największy potencjał w Polsce w zakresie produkcji nawozów wieloskładnikowych i azotowych, w tym nawozów azotowych z zawartością siarki i nawozów płynnych