Rzepak jest jedną z najczęściej uprawianych rolniczo roślin w Polsce. Trudno spotkać gospodarstwo rolne, które nie posiada tej rośliny w strukturze zasiewów. Rzepak jest rośliną nie łatwą w uprawie, jednak dość opłacalną (w zależności od cen skupu nasion). Powierzchnia uprawy rzepaku zajmuje w Polsce nawet 1 mln ha. Rzepak jest rośliną oleistą, nasiona zawierają ok. 40-50% oleju, a wytłoki mogą stanowić wysokobiałkową paszę dla zwierząt. Jednak, aby osiągnąć odpowiednie plony należy zadbać o właściwe nawożenie i wspomaganie roślin. Kluczowe znaczenie w plonowaniu tej rośliny ma nawożenie rzepaku ozimego. Jakich dostarczyć składników, aby ta uprawa dała wysoki i jakościowo dobry plon?
O rośliny należy zadbać już jesienią. Odpowiednio wykształcona rozeta (5-6 liści) i gruba szyjka korzeniowa (1-3 cm średnicy) zapewnia dobre przezimowanie roślin i szybkie ruszenie z wegetacją na wiosnę. Oprócz odpowiedniego przygotowania gleby (rozłożenie resztek po poprzedniej uprawie przy pomocy preparatu bakteryjnego bi słoma oraz nawozu azotowego full terminator), zastosowaniu wapnowania nawozem wapniowym bi calc+, nawożenia NKP nawozami posypowymi, należy również pomyśleć o wspomożeniu młodych kiełkujących i korzeniących się roślin induktorem odporności nanogro aqua oraz ich wzmocnienie bez efektu rozhartowania – SOLER R (bez azotu). Tak przygotowana gleba i rośliny w pełni wykorzystają swój potencjał do jak najlepszego przetrwania zimy i zaplonowania na wysokim poziomie w przyszłym roku.
Wiosną w uprawie rzepaku nie można zapomnieć o wsparciu gleby preparatem bakteryjnym bi azot, który zapewni odpowiednią ilość bakterii azotowych zdolnych do wytwarzania azotu z powietrza i udostępniania go roślinom. Bakterie te również zapewniają odpowiednie wsparcie roślin poprzez stymulowanie ich korzeni oraz wpływają na tworzenie i poprawę struktury gleby. Rzepak wiosną również wymaga wsparcia po zimie np. za pomocą nanogro aqua. To preparat na bazie alg z aminokwasami i huminami. Produkt Naturalny Plon XM, który zapewni szybką regenerację uszkodzonych komórek i wspomoże wzrost i zawiązywanie pąków kwiatowych.
W czasie sezonu wegetacyjnego na szczególną uwagę zasługuje dożywianie roślin mikroelementami. Do tego celu doskonale nadaje się SOLER R. Nowoczesny i zaawansowany technologicznie kompleksowy nawóz zawierający precyzyjnie dobrane składniki, które charakteryzują się doskonałą wchłanialnością, wysoką koncentracją oraz zastosowaną formą. Nawóz ten zawiera również siarkę (12%), która doskonale wpływa na fitosanitarność uprawy oraz wzrost i jakość plonu. Na przełomie kwietnia i maja oraz w czasie wzrostu nasion warto zastosować również dolistne nawożenie azotem. Nawóz azotowy N Turgor to przełomowy preparat, który jako jedyny na rynku posiada ustabilizowaną formę azotu (do 1000 dni). W składzie produktu znajdziemy też wyselekcjonowane mikroelementy, które korzystnie wpływają na metabolizm samego azotu oraz zapobiegają więdnięciu roślin poprzez ograniczanie odwodnienia komórek. Nawóz ten ma kapitalne znaczenie w czasie suszy, ale także upalnej pogody, ponieważ zabezpiecza rośliny przed utratą turgoru.
Po więcej informacji dotyczących nawożenia rzepaku zapraszamy do naszych doradców w Dziale Nawozów.
Masz pytania? Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze produktów dostoswanych do Waszych potrzeb.
Źródło: www.agrarius.eu