Dzisiaj został przedstawiony projekt dotyczący usuwania materiałów szkodliwych i ochrony gleby. Działania mają być wspierane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prześledźmy najważniejsze informacje odnośnie projektu:
WAPNOWANIE
Kiedy rozpocznie się projekt?
Rozpoczęcie programu planowane jest jesienią w sezonie pożniwnym. Jego główny cel to „przeciwdziałanie degradacji gleby”.
Do kogo ma trafić pomoc?
Projekt jest skierowany w szczególności do małych gospodarstw, w których ziemia jest najbardziej narażona na degradację.
Jak będzie wyglądało wsparcie w wypadku wapnowania?
Kto będzie operatorem projektu?
Najprawdopodobniej lokalne ODRy, lecz decyzja jeszcze nie zapadła.
USUWANIE FOLII ROLNICZEJ I INNYCH ODPADÓW Z DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ
Czy folię rolniczą po kiszonkach można uznać za odpad komunalny?
Nie, folia nie powinna być wyrzucana razem ze śmieciami z gospodarstwa domowego. Niestety taki odpad powinien być zagospodarowany / zutylizowany na koszt rolnika. Zajmują się tym firmy posiadające zezwolenia na taką działalność.
Kogo dotyczy dofinansowanie?
Projekt wejdzie w życie w 7 gminach w całym kraju – jeszcze nie jest wiadomo w których.
USUWANIE AZBESTU
Do kogo kierowany jest projekt utylizacji azbestu?
Inaczej niż w wypadku utylizacji folii, dofinansowanie do utylizacji azbestu obejmie wszystkie gminy w Polsce. Osoby, które na budynkach gospodarczych lub mieszkalnych mają dachy pokryte azbestem, są zobowiązanie pozbyć się go do 2032 roku.
Jakie dofinansowanie do utylizacji azbestu można otrzymać?
Nie wiadomo na jakiej podstawie będzie wyliczanie dofinansowanie do utylizacji azbestu. Wiadomo, że budżet to 170 mln. zł.