W ubiegłym roku wiele plantacji rzepaku było zajętych chorobami zgnilizny twardzikowej oraz czerni krzyżowych. O występowaniu infekcji informowały nawet ośrodki badawcze, co świadczy, że nie było to odosobnione zjawisko dotyczące jednej uprawy, lecz rzepak został objęty chorobami w wielu gospodarstwach. Zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz szara pleść to trzy choroby najczęściej pojawiające się w okresie kwitnienia. Aby móc z nimi skutecznie walczyć, należy je najpierw rozpoznać.

Czerń krzyżowych:

 • Występowanie: we wszystkich fazach rozwojowych rzepaku
 • Powstawanie: optymalne warunki do powstania choroby: temperatura od 20 do 30 stopni C. oraz wysoka wilgotność gleby i powietrza.
 • Główne źródło infekcji: resztki pożniwne i porażone nasiona
 • Rozpoznanie: brunatne, czarne lub szare plamy na liściach, podłużne lub owalne plamy w brunatno-czarnym kolorze na łuszczynach, czarne lub szare podłużne plamy na łodydze, pędach bocznych i ogonkach.

UWAGA: Objawy czerni krzyżowychj łatwo pomylić z mączniakiem rzekomym, szarą pleśnią i suchą zgnilizną kapustnych.

 • Zapobieganie: zaleca się płodozmian, odpowiednią i dokładną głęboką orkę, odpowiednie nawożenie, stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin.

Najgroźniejszą i najbardziej ekspansywną chorobą, z którą często zmagają się rolnicy uprawiający rzepak jest zgnilizna twardzikowa. Nie bez przyczyny spędza ona sen z powiek – choroba może sprawić, że plony będą aż 50% mniejsze!

 • Występowanie: ujawnia się w okresie kwitnienia
 • Powstawanie: optymalne warunki to temperatura od 16 do 22 stopni C.
 • Główne źródło infekcji: grzyby nazywane potocznie sklerotami, które po żniwach zostają w ziemi i aktywują się w następnym okresie wegetacyjnym. Bardziej narażone na porażenie zgnilizną twardzikowatą są uprawy rzepakowe uszkodzone przez mróz w zimie lub wiosenne przymrozki.
 • Rozpoznanie: początkowa choroba jest utajona. Pierwsze symptomy choroby widać w okresie pokwitnieniowym. Widoczne są wtedy jasno-szare plany, które z czasem pokrywają się jasną grzybnią. Szczególną uwagę należy zwrócić na łodygi.
 • Zapobieganie: zaleca się głęboką orkę. Plantacje, w których prowadzona jest uproszczona uprawa są bardziej narażone na występowanie choroby.

Niestety w wielu przypadkach nawet odpowiednie zabiegi agrotechniczne nie są w stanie uchronić uprawy przed zgnilizną twardzikowatą i czernią krzyżowych. Aby chronić przyszłe plony należy w odpowiednim czasie zastosować dobrze dobrane środki ochrony roślin. Do zwalczania pleśni twardzikowej oraz czerni krzyżowej nasi doradcy agrotechniczni polecają stosowanie środków ochrony roślin w okresie kwitnienia. Najskuteczniejszymi środkami są:

 • Strobiluryny:

– Amistar 250 SC

– Impact 125 SC

– Tazer 250 SC

 • Triazole:

– Tarcza Łan Extra 250 EW

– Zamir 400 EW

 

Jeżeli nie jesteście pewni, jaką chorobą jest zainfekowana Wasza plantacja, lub nie chcecie ryzykować dobierając samemu środki ochrony roślin, nasi doradcy agrotechniczni chętnie pomogą. Zapraszamy!