W ubiegłym roku wiele plantacji rzepaku było zajętych chorobami zgnilizny twardzikowej oraz czerni krzyżowych. O występowaniu infekcji informowały nawet ośrodki badawcze, co świadczy, że nie było to odosobnione zjawisko dotyczące jednej uprawy, lecz rzepak został objęty chorobami w wielu gospodarstwach. Zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz szara pleść to trzy choroby najczęściej pojawiające się w okresie kwitnienia. Aby móc z nimi skutecznie walczyć, należy je najpierw rozpoznać.
Czerń krzyżowych:
UWAGA: Objawy czerni krzyżowychj łatwo pomylić z mączniakiem rzekomym, szarą pleśnią i suchą zgnilizną kapustnych.
Najgroźniejszą i najbardziej ekspansywną chorobą, z którą często zmagają się rolnicy uprawiający rzepak jest zgnilizna twardzikowa. Nie bez przyczyny spędza ona sen z powiek – choroba może sprawić, że plony będą aż 50% mniejsze!
Niestety w wielu przypadkach nawet odpowiednie zabiegi agrotechniczne nie są w stanie uchronić uprawy przed zgnilizną twardzikowatą i czernią krzyżowych. Aby chronić przyszłe plony należy w odpowiednim czasie zastosować dobrze dobrane środki ochrony roślin. Do zwalczania pleśni twardzikowej oraz czerni krzyżowej nasi doradcy agrotechniczni polecają stosowanie środków ochrony roślin w okresie kwitnienia. Najskuteczniejszymi środkami są:
– Amistar 250 SC
– Impact 125 SC
– Tazer 250 SC
– Tarcza Łan Extra 250 EW
– Zamir 400 EW
Jeżeli nie jesteście pewni, jaką chorobą jest zainfekowana Wasza plantacja, lub nie chcecie ryzykować dobierając samemu środki ochrony roślin, nasi doradcy agrotechniczni chętnie pomogą. Zapraszamy!