Azbest i wykonane z niego produkty i materiały budowlane stanowią poważny problem zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak też osób żyjących w ich najbliższym otoczeniu. Już w latach 80. ubiegłego wieku potwierdzono szkodliwe dla zdrowia działanie tego materiału. W konsekwencji, w kolejnych latach zaprzestano jego produkcji i użytkowania, a następnie rozpoczęto proces usuwania go z otoczenia. Największym problemem w tym zakresie stała się kosztowna wymiana dachów azbestowo-cementowych, powszechnie określanych również, jako eternitowe. Mimo wielu wysiłków są one nadal powszechnym widokiem na polskiej wsi.
Problemy z usuwaniem azbestu wiążą się nie tylko z koniecznością zastąpienia go innym, wydajnym i względnie niedrogim materiałem, lecz również samym procesem demontażu i utylizacji. Warto bowiem podkreślić, iż zadanie to należy powierzyć profesjonalnej firmie. Odpady również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone i przekazane do specjalnie wyznaczonych miejsc zbiórki i utylizacji.
W naszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego, jakie obowiązki przewidziane zostały w zakresie likwidacji dachów wykonanych z eternitu. Opiszemy również to, jakie są opcje na pozyskanie dofinansowania do wymiany dachów z azbestu. Przedstawimy nowe możliwości, które zostały opracowane z myślą o zastąpieniu eternitu.
Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski – w zgodzie z regulacjami unijnymi – przewiduje obowiązek likwidacji tego typu pokrycia dachowego najpóźniej do końca 2032 roku.
Przygotowując się do wymiany dachu z popularnego niegdyś eternitu, powinniśmy zadbać o profesjonalne wykonanie prac i zabezpieczenie materiału. Za samowolne usunięcie go z posesji i wyrzucenie w niedozwolonym miejscu, grożą nam bowiem kary w wysokości do 5 tys. złotych lub nawet 30 dni aresztu. Za zły stan techniczny pokrycia dachowego z azbestem odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara do 20 tys. złotych.
Warto też podkreślić, że wysokim karom podlega produkcja, obrót i stosowanie wyrobów zawierających azbest. W tym przypadku przewidziano kary grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Na przełomie ostatnich latach pojawiały się programy, które pozwalały na uzyskanie różnych form wsparcia w zakresie wymiany dachów z eternitu. Podstawowa pomoc w tym zakresie udzielana jest przez gminy, które realizują działania wspierające usuwanie, bądź utylizację tego materiału.
Obecnie opracowano również ogólnopolski projekt, finansowany z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet do 20 000 złotych. Maksymalna powierzchnia, na którą przewidziane zostało wsparcie wynosi 500 metrów kwadratowych, natomiast stawka to 40 zł na metr kwadratowy. Warto również podkreślić, iż wymiana dotyczyć musi całego dachu, natomiast wnioski składane mają być w formie online.
W świetle planów związanych z nakazem całkowitego usunięcia dachów z azbestu, program ten może stanowić istotną formę wsparcia dla rolników, chcących pozbyć się szkodliwego materiału ze swoich gospodarstw.
Przygotowując się do wymiany pokrycia dachowego z azbestu warto rozważyć to, jaki materiał może go zastąpić. W przypadku budynków gospodarczych, należy wziąć pod uwagę zarówno specyficzne właściwości, jak też cenę docelowych materiałów.
W tym zakresie popularność zyskuje płyta falista, w tym Eurofala produkcji Swisspearl. To materiał wykonany z włókno-cementu, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkalnym i budynkach inwentarskich, w tym:
Warto podkreślić, że włókno-cement to wytrzymały, niepalny materiał, o właściwościach paroprzepuszczalnych, przez co pozwala uniknąć skraplania się pary wodnej. Ponadto materiał ten nie koroduje. Jest odporny na związki chemiczne, a także nie nagrzewa się i zapewnia dobrą akustykę tłumiąc odgłosy opadów atmosferycznych.
Eurofala występuje jako naturalna szara cementowa pyta, jak również w kolorach. Szeroka paleta barw sprawia, że każdy klient, który zdecyduje się na zakup tych płyt znajdzie odpowiednią wersję do swoich potrzeb.
Powyższe cechy sprawiają więc, że bardzo dobrze odzwierciedla on pozytywne właściwości, które posiadał eternit. Pozwala tym samym na skuteczne i przede wszystkim bezpieczne zastąpienie nim azbestowych dachów.
Podsumowując należy podkreślić, iż doskonałą alternatywą dla eternitu, przy zachowaniu wysokich właściwości akustycznych i paroprzepuszczalność są płyty faliste Eurofala. W tym natomiast zakresie, warto poznać ofertę uznanych producentów, jak Swisspearl.
Chcesz wiedzieć więcej o pokryciach dachowych Swisspearl? Szukasz materiałów budowlanych? A może planujesz większą inwestycję? Nasi doradcy chętnie przygotują oferty i odpowiedzą na pytania. Zachęcamy do kontaktu